ZPKSoft KORFOT - korekta narożnikowa, narożniki zewnętrzne

Zasadniczo aplikacje Windows działają okienkowo. Oznacza to tyle, że interfejs aplikacji zamyka się w oknie.
Złamałem tę zasadę w KORFOCIE.

Oto przykładowe zdjęcie, sklejka z trzech ujęć i korekta narożnikowa:


 

Narożnik któremu zmieniliśmy pozycję zmienia swój kolor na żółty. Kliknięcie w taki narożnik prawym przyciskiem myszy ustawia go na pozycji początkowej.

Opracowałem korektę narożnikową w dwóch odmianach:

- korekta swobodna: przemieszczenie narożnika ma wpływ na cały obraz, oraz
- inteligentna korekta narożnikowa: przemieszczenie narożnika ma wpływ na położenie pikseli tylko do środka obrazu.

Ta pierwsza technika była już dostępna w poprzedniej wersji (8.0) Korfota. Jest nieco kłopotliwa bo zwykle środek obrazu nie jest zdeformowany, ewentualnie wystarczy korekta obrotu. Po przemieszczeniu narożnika psujemy środek co powoduje że znów musimy skorygować środek (naprostować z drugiej strony, obrócić) i tak dalej... aż uzyskamy pożądany efekt.
Stąd opracowałem korektę dośrodkową (bardziej mi się podoba nazwa "inteligentną" :-). Nazwałem ją dla lepszego rozróżnienia inteligentną korektą narożnikową. Można przełączać oba tryby za pomocą przycisku oznaczonego symbolem IKN (na poniższej animacji jest jeszcze produkcyjny symbol SN). Korfot po zamknięciu programu pamięta ostatni tryb. Polecam dośrodkowy. Dodatkowo, aby jeszcze ułatwić korektę perspektywy, opracowałem suwaki które parami modyfikują narożniki.
Oto krótka wizualizacja działania:



Korektę narożnikową można w razie potrzeby, szczególnie w przypadku dużych odkształceń, wspomóc korektą projekcji żeby poprawić wizualnie widok sfotografowanego obiektu. W tym celu posłużymy się korektą perspektywy z zerowym współczynnikiem perspektywy. Wyzerowanie tego współczynnika następuje po kliknięciu odpowiedniego przycisku:

A następnie strzałki góra-dół lub myszą, tradycyjnie.