ZPKSoft KORFOT - co będzie nowego w kolejnej wersji?

Co będzie nowego? Tego nikt nie wie. Nawet ja:) Pomysły przychodzą z czasem. W miarę jak będę się zajmował nowymi zagadnieniami korekty zdjęć, będę sukcesywnie dopisywał tutaj te tematy.

Jeżeli dopiszę temat oznaczać to będzie że jest już gotowy i u mnie, w wersji produkcyjnej Korfota działa.

Korekta zbyt ciemnych cieni.


Ta opcja już jest, ale w w wersji która niezbyt mi się podoba. Korekta oparta jest obecnie na algorytmie liniowym a będzie oparta na ekspotencjalnym. Moim zdaniem daje to zdecydowanie lepszy efekt. Dla uściślenia, piszę o opcji ukrytej pod zaznaczonym suwakiem.

 
Przykład:

Uzupełnienie do korekty narożnikowej.


Korektę narożnikową można wykonać oddzielnie dla każdego narożnika. Dodatkowo są suwaki którymi można zdublować korektę lewych lub prawych narożników. W nowej wersji będzie jeszcze jeden dodatkowy suwak którym można będzie operować na wszystkich czterech narożnikach równocześnie.
Jeżeli zdjęcie jest w pionie to korekta perspektywy po obu stronach jest taka sama. Tak więc żeby przyśpieszyć tę operację dodałem kolejny suwak, będzie on znajdował się między wspomnianymi suwakami.


Korekta dystorsji

Tak, tak. Będzie. A nawet więcej. W wersji rozszerzonej. Oto przykład wyprostowanego zdjęcia, proszę zwrócić uwagę na przekoszenie hełmu.
Można to będzie skorygować:

Akurat nie mam pod ręką zdjęcia z typową wadą dystorsji, więc zademonstruję deformację dobrego zdjęcia żeby tę korektę zobrazować:


Eksport i import makra

Menu kontekstowe nagrywania makra będzie miało opcje umożliwiające eksport makra. Dzięki temu będzie można przechowywać swoje ulubione makra oraz dzielić się z innymi. Aby zaimportować makro, wystarczy wyeksportowany plik z makrem przekopiować do folderu programu. Jeżeli któryś z filtrów będzie odpowiadał aktywnemu filtrowi to będzie zaznaczony.


Pracuję nad specjalną techniką poprawy zdjęć wykonanych w kiepską pogodę (to mój konik)

przykład:

Zdjęcie oryginalne:  I po przekształceniach:


Średnia jasność obrazu

Na bieżąco będzie pokazywana średnia jasność obrazu:
U mnie 47-51 % cechuje dobre zdjęcia. Można się tym niekiedy kierować chcąc poprawić ogólną jasność zdjęcia.
 

Dodanie barwy słońca

Ulepszyłem nieco tę opcję. W dotychczasowej wersji zdjęcie zbyt się zażółcało.


Inteligentna korekta kontrastu

Tu napisałem na ten temat, zapraszam do poczytania.


--