ZPKSoft KORFOT - co nowego w wersji 12

Strona pobierania

Korekta ekspozycji

Czyli to co jest w Korfocie podstawową funkcją: kolekta perspektywy z równoczesną korektą punktu widzenia. Opracowałem nowy algorytm bo poprzedni nie był precyzyjny. Nowy algorytm jest dokładny, zachowuje prostoliniowość.

Do wersji 11 można było korygować ekspozycję również w poziomie. Mało kto o tym wiedział bo trzeba było zastosować kombinację klawiszy Shift+strzałki prawo-lewo. Celowo nie opisywałem tej możliwości traktując ją jako testową.

Teraz zdecydowałem się na opisanie tej funkcji. Wspomniany skrót klawiszowy nadal istnieje, ale oprócz tego korekta pozioma jest dostępna również za pomocą myszy. Służy do tego okrągły przycisk znajdujący się w środku ekranu: .

Proponuję nie nadużywać tej opcji :)

Gamma, kontrast

Te proste operacje zostały wzbogacone o przełączniki korekty w cieniach i światłach. Proponuję samodzielnie potestować te opce.

HDRI

Mamy teraz do dyspozycji dwie odmiany algorytmu: odmiana 1 (tradycyjna, oczywiście w Korfocie ;-) i odmiana 2 z nieco złagodzonym efektem neonu. Dodatkowo mamy do dyspozycji dwa współczynniki korygujące, również do samodzielnego potestowania :-) .
Myślę, że ciekawą możliwością jest wyłączenie korekty w obszarze nieba lub ziemi.

HDR

Na zakładce HDR znajdziemy nową opcję pod suwakiem H. Jest to mój algorytm HDR którego zadaniem jest wyciągnięcie szczegółów z cienia, np:Ciekawą opcją jest przesunięcie histogramu realizowane suwakiem oznaczonym symbolem Mv.


Korfotowskie niebo


To ci dopiero! Nowa zakładka umożliwia zmianę nieba ne jedno z predefiniowanych "nieb" lub na własne. Jest to dość bogata w ustawienia zakładka. Każdy z suwaków ma podpowiedź która pokazuje się po najechaniu nań myszą. Polecam samodzielne zapoznanie się z możliwościami tej zakładki w Korfocie. Oczywiście jestem gotowy na pytania, proszę je umieszczać u dołu tego artykułu.

Przykłady korfotowskiego nieba zamieściłem na swoim blogu.

Zamiana nieba na predefiniowane:Zamiana nieba na własne:
Wspomnę też że kilka moich zdjęć na portalu fotopolska.eu ma "nowe" nieba.

Balans kolorów

Również na tej zakładce znajdziemy opcję dedykowaną niebu. Włączając odpowiedni przycisk możemy dokonać balansu kolorów tylko w obszarze nieba.

Filtry RGB

Na zakładce filtrów RGB znajdziemy rozszerzenia do balansu bieli: przesunięcia kolorów R, G i B. Proponuję przeprowadzenie samodzielnych testów żeby poznać te możliwości.

Korfotowskie słońce

Tu niespodzianka, bo nie doszła żadna nowa opcja, natomiast kilka zniknęło... Doszedłem do wniosku że dodawanie koloru słońca daje niezbyt dobry efekt. Ulepszyłem natomiast opcję kryjącą się pod suwakiem S jak słońce.

Być może

Być może coś przeoczyłem. Jeśli zauważycie coś nowego z czym będziecie mieli problem ze zrozumieniem, pytajcie... najlepiej u doły tego artykułu 😀

Na zakończenie

Pozwoliłem sobie na niewielką korektę zmiany nazwy programu. Teraz nie nazywa się KORFOT tylko KORFOT Pro. Myślę, że już zasłużył na ten sufiks.

--
Twój komentarz


  Uwaga: administrator portalu ma prawo do usunięcia komentarza bez informowania o tym.
Komentarze