ZPKSoft KORFOT
EN


wersja 10
Licznik pobrań wersji 10:

ZPKSoft KORFOT jest programem darmowym, nie wymaga instalacji.

Możesz przyczynić się do dalszego rozwoju programu wpłacając dowolną kwotę na konto.Jedyne informacje jakie program zapisuje na dysku (oprócz grafik rzecz jasna) to aktualne ustawienia zapisywane w pliku tekstowym w folderze <APPDATA>. W Windows 10 będzie to C:\Users\ Jacek\AppData\Roaming\ZPKSoft\KORFOT\KORFOT.props .

Głównym celem programu jest prostowanie zdjęć architektury. Z upływem czasu uzbrajam program w inne opcje edycyjne. Przyświeca mi cel szybkiej korekty zdjęć. Częstokroć takie kombajny jak Photoshop zanim się uruchomią to w tym samym czasie w KORFOCIE już obrobię kilka zdjęć. Po co obrabiać zdjęcia architektury? Oczywiście przed dodaniem na portal fotopolska.eu ;)

W KORFOCIE można otwierać pliki formatów JPG, JPEG oraz TIF i TIFF.


Uwaga ogólna


Zasadniczo programy graficzne wykonują operacje po kolei, bez uwzględnienia powtórzeń. Na przykład: obrót w prawo o 30 stopni - wykonywana jest translacja pikseli z obrazu pierwotnego. Następnie obrót w lewo o 10 stopni: dokonywana jest translacja obrazu obróconego w prawo o 30 stopni - w lewo o 10 stopni. KORFOT natomiast, dla zachowania wysokiej dokładności drugą operację wykona jako obrót pierwotnego obrazu o 20 stopni w prawo. Podobna zasada jest stosowana we wszystkich przekształceniach w KORFOCIE, niezależnie od tego, czy są to przekształcenia translacyjne (kształtu), czy operacje na pikselach, np. korekta gamma. 
Czyli sekwencja: obrót, perspektywa, obrót, gamma, saturacja, gamma
będzie wykonana jako: obrót, perspektywa, gamma, saturacja.
Gdzie obrót - jako wynikowy z obu obrotów, podobnie gamma.
Zapobiega to nawarstwianiu się niedokładności i pozwala na wycofanie dowolnego przekształcenia, jak pokazałem to w klawiszologii (prawoklik na suwaku).


Klawiszologia
 
Korekty perspektywy i obrót możemy dokonywać na dwa sposoby: za pomocą myszy lub strzałkami na klawiaturze. Operowanie strzałkami na klawiaturze jest dokładniejsze. Dodatkowo przytrzymując klawisz [Ctrl] uzyskujemy zwiększenie precyzji.
Po prawej stronie okna programu znajduje się panel z suwakami umożliwiającymi wykonanie zaawansowanych operacji na obrazie, Każdy suwak składa się z pokrętła precyzyjnego i suwaka zgrubnego.Kliknięcie prawym przyciskiem myszy na suwaku cofa zmiany nim dokonane:


Zapis
Przyciskiem można zapisać pracę bez zamykania programu. Podczas zamykania programu zostaniemy również zapytani o to czy zapisać pracę. Podczas zapisywania możemy wybrać dowolną nazwę pliku.

Naucz się: jak wyprostować budynekjak skorygować dystorsję, na czym polega korekta narożnikowa , jak wykadrować zdjęcie, jak zmienić rozmiar zdjęcia, jak manipulować ilością światła, dlaczego lepiej prostować w KORFOCIE niż w Photoshopie, jak nagrać i odtworzyć makro, jak utworzyć znak wodny , symulacja filtra polaryzacyjnego- czy to możliwe?, symulacja filtra szarego - kiedy może się przydać, jak poprawić balans bieli, jak wykonać balans kolorów, jak nałożyć na zdjęcie filtr kolorowy, jak wyostrzyć zdjęcie, co może nam dać korekta histogramu, HDRI- co to takiego? korekta narożnikowa z odkształcaniem na zewnątrz okna
, kopiowanie do schowka obrobionego zdjęcia bez konieczności zapisu na dysk 

Co nowego w wersji 10?

Co nas czeka w kolejnej wersji?

-- Paweł Krzyżanowski --

 

Twój komentarz


  Uwaga: administrator portalu ma prawo do usunięcia komentarza bez informowania o tym.
Komentarze
  PK  [2018-06-29]
Proszę dodać program do wyjątków.
    [2018-06-29]
Witam,
Chciałem skorzystać z programu ale antywirus (Norton) nie pozwala uruchomić pobranego ze strony pliku exe. W jaki sposób można temu zaradzić?

Pozdrawiam